Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Mersin İl Koordinatörlüğü

SİLİFKE TSO'DA IPARD II - İKİNCİ BAŞVURU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI


10 Temmuz 2017 Pazartesi günü Odamız toplantı Salonunda TKDK Uzmanlarınca  "IPARD-2 İkinci Çağrı Dönemi Bilgilendirme Toplantısı" yapıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan SİLİFKE TSO Başkanı NURETTİN KAYNAR devletin gıda, tarım ve hayvancılığa verdiği destekle geleceğe önemli yatırımlar yaptığını söyledi.
İlde tarım ve hayvancılığa dayalı yatırımların geniş yelpazeye yayılması, çeşitlenmesi, işletmelerin sürekliliğini gerçekleştirecek şekilde devlet katkısının sağlanmasının, girişimciler kadar kendilerini de memnun ettiğini belirtti.
"Risk alıp yatırım yapmak gerçekten zor bir iş. Ticari işletmelerin ayakta kalması, ticari hayatlarını devam ettirmesi, özen ve dikkat isteyen hassas bir denge gerektiriyor. Devletimizin ciddi destek ve teşvikleri, gerçekten yatırımcılarımızın mali anlamda tedirginliklerini telafi ederek yatırımcıların ayağını daha sağlam yere basmasına ve işlerine daha sıkı sarılmalarına vesile oluyor. Geleceğin yatırımı ayakta kalacak tek istikamet tarım ve hayvancılık olacak. Zira gıda tüm insanların vazgeçilmez ihtiyacı ve geçim kaynağıdır."
TKDK uzmanları da IPARD-2 programı ile ilgili bilgi verdi.
“Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 12.06.2017 tarihinde IPARD II Programı İkinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır. Bu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında sadece;
- Süt ve Süt Ür.şl.ve Pazarlanması
- Kırmızı Et ve Et ür.İşl.ve Pazarlanması
- Kanatlı Eti ve Et Ür.İşl.ve Pazarlanması
- Su Ürünlerinin İşlenmesi ev Pazarlanması
- Meyve ve Sebze Ür.İşl.ve Pazarlanması
ile İlgili Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’dur. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmaktadır. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır.Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir.
BAŞVURU TARİHLERİ
Başvurular 06.09.2017 tarihi saat 09:00’dan itibaren, yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 26.09.2017 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 28.09.2017, saat 18:00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.
YATIRIM SÜRELERİ
İkinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 18 (on sekiz) ay olarak planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberinde yer almaktadır.
BAŞVURULAR İLE İLGİLİ BİLGİLER
2014-2020 IPARD Programının güncel hali, Bakanlığımız (www.tarim.gov.tr) ve Kurumumuz internet adreslerinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir.
Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberi (Versiyon 2.0) Kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilmelidir.
Ayrıca, bu başvuru çağrı döneminde Kurumumuz tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu çağrı ilanı kapsamında dikkate alınmalı ve söz konusu duyuru ve bilgilendirmeler, kurumumuzun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) takip edilmelidir.
BİMER